Turecko

Turecko
Toto místo navštívilo 0 uživatelů.
Byl(a) jsem zde
Zde také naleznete

Pamukkale, Alanya, Istanbul

Turecko obecně

Turecká dovolená nabízí pravou exotiku za přijatelné peníze. Spojení těchto dvou faktorů láká každoročně sta tisíce turistů z celého světa. Jihoevropské destinace mají určitě své kouzlo, nicméně nemáte chuť navštívit i jiná místa? Rozšiřte svůj obzor, Středozemní moře omývá také břehy Malé Asie, a ač se může zpočátku zdát, že dovolená tu bude jako každá jiná, opak se ukazuje pravdou. Turecko vám připravilo možná vaši první exotickou dovolenou. A věřte, že vzpomínat zaručeně budete.

Geografické informace

Turecká republika leží na pomezí Evropského a Asijského kontinentu v oblasti Malé Asie (poloostrov Malá Asie zvaný také jako Anatolie). Jedná se o jeden z mála demokratických států Asie, v posledních letech se navíc stále častěji hovoří o vstupu Turecka do Evropské unie. Obdélníkové území země zaujímá přes 780 tisíc km2, ze kterých necelých 25 tisíc km2 leží v Evropě. Počet obyvatel se přibližuje 70ti milionům, z nichž se převážná většina přiklání k islámské víře (sunnité). Oficiální jazykem je turečtina, dobře se však domluvíte také angličtinou, němčinou i ruštinou. Evropská část, jinými slovy také Východní Thrákie, je nížinatou oblastí, jež ze severovýchodu omývá Černé moře, z jižní části pak Středozemní. Asijská Anatolie je velmi hornatá, centrální oblast je tvořena rozsáhlou náhorní plošinou. Na východ se pak zvedají hory ještě výše, snadno tu uvidíte ledovcové špičky. Nejvyšší vrchol Turecka, biblický Ararat sahá do výšky 5 165 m.n.m.

Podnebí a počasí

V Turecku panuje subtropické podnebí s horkými léty a mírnými, deštivými zimními měsíci. Přímořské oblasti jsou ovlivňovány mořem, ve vnitrozemí pak panuje kontinentální podnebí. Pobřeží Černého moře je oblastí velkého množství srážek, proto se zde velmi daří zemědělské produkci. Při Středozemním moři se můžete těšit v letních měsících na horkých 40°C, v zimě rtuť obvykle neklesá pod hranici 0°C. Teplota vody v zimě klesá k 17°C a v létě si udržuje příjemných 26°C - 28°C. Letní teploty v Istanbulu se pohybují při 30°C. Návštěvníci vyrážejí do Turecka nejčastěji během hlavní sezóny, tedy začátkem května až do druhé poloviny měsíce září. V červu bývají teploty na příjemných 30°C, ideální termín pro rodinnou dovolenou. Není ale také příliš neobvyklé vycestovat v zimních měsících. Lyžaři si na svazích přijdou na své, i když se musí připravit na velké mrazy, třeba i desítky stupňů pod nulou.

Jídlo a pití

Turecká kuchyně patří mezi jedny z nejzdravějších a nejvýživnějších. Náš asijský soused zakládá své pokrmy na vysokém obsahu zeleniny a ovoce a nikterak nešetří ani masitými pokrmy. Mnohá jídla vám mohou připomínat řeckou kuchyni, s tím rozdílem, že v podstatné míře chybí kořeněný a olejový základ. Velmi oblíbenou specialitou, celosvětově rozšířenou, je vynikající kebab, na plátky nakrájené maso, opečené a podávané s omáčkou. Hojně jsou rozšířené také gözleme, slané palačinky, připravované na vícero způsobů. V horkých dnech oceníte čerstvé osvěžující zeleninové saláty.
Turci po celou dlouhou historii byli národem hrdým na svoji tradiční kávu. Dnes ke své hrdosti přidávají také slazený čaj, černý, zelený i ovocný. Projevuje s to i na plantážích kávy, které jakoby ustupovaly do pozadí a čajové plantáže nabývaly na svém významu. Typickým nápojem je také zvlášť nakyslý jogurtový nápoj Ayran.

Dovolená

Těšte se na neobyčejnou podívanou - Istanbul, evropsko-asijský most spojující oba kontinenty. Město protkané pestrou historií, v minulosti označováno také jako Nový Řím. V každé dějepisné učebnici najdete obrázek mešity Hagia Sofia, proslavený a okouzlující počin dřívějších věků. Nezapomeňte ani na Modrou mešitu, která je oblečena typickým tureckým oblečkem.

Alanya, pirátské historické město s tajemnou pevností vás zve na prohlídku. Pokračujte k nedalekým vodopádům Manavgat. Pro milovníky historie nabízí neobvyklé městečko Konya prohlídku míšení mnoha kultur. Proslavená Trója láká ročně tisíce turistů, kteří vzpomínají na nesmrtelný epos i šalamounského Trojského koně. Nebudete-li si vědět rady kudy kam, zamiřte k zachovalému antickému městu Efos anebo si vyfoťte monumentální skalní komplex Aksaray-Nigde. A co říkáte na křišťálová jezírka jemně posazená ve vápencových terasách? Anebo dáte přednost skalnímu kaňonu s prudkou řekou, který mj. nabízí raftovým jezdcům barevné subtropické zážitky.

Turisty hojně navštěvované letovisko Kuşadasi je často přezdíváno turecké Las Vagas. Na chvíli zapomeňte, že jste v muslimské zemi a vstupte do světa křiklavých neonů. Klidným letoviskem u Egejského moře je Bodrum, který splňuje nenáročnou a pohodovou rekreaci. Antalya, středisko u Středozemního moře, naplňuje kritéria většiny turistů. Bývá také nazývána Tureckou riviérou, nabízí rozsáhlé hotelové komplexy, nadstandardní služby, přírodní krásy, čisté moře a upravené písčité pláže. Zkusit můžete např. také menší egejskou riviéru, proslulou křišťálovým mořem a dlouhými písčitými plážemi, Ölüdeniz.

Fotogalerie

Zatím nejsou evidovány žádné fotky ve fotogalerii.

Fotky od uživatelů

Nahrajte vaši fotografii z dovolené. Získáte 20 Tbodů.

Vložit vlastní fotografii +

Autor:
Popisek:
Fotka:

Další fotky okolí

Zatím nejsou evidovány žádné fotky okolí.

Komentáře k místu

Podělte se o vaše zkušenosti nebo zážitky s ostatními. Získáte 10 Tbodů.

Přidat komentář +

Jméno:
Text:
Zatím žádné komentáře.