Tunisko

Tunisko
Toto místo navštívilo 0 uživatelů.
Byl(a) jsem zde
Zde také naleznete

Djerba, Jezero Chott El Djerid, Kartágo

Tunisko obecně

Tunisko nabízí mimoevropskou dovolenou s exotickými prvky a nevšedními zážitky. Země, která nese stopu bohaté minulosti civilizovaných národů, nabízí netradiční přírodu s neobvyklými místy, která jste doposud vídávali pouze v televizi. Jedinečný zážitek je zaručen jak dobrodruhům, tak návštěvníkům relaxační povahy. Neváhejte navštívit divoký africký kontinent vzdálený letecky pouhých 2,5 hodiny.

Geografické informace

Tuniská republika, s hlavním městem Tunis, leží spolu se svými sousedními státy Alžírskem a Libyí v severní části afrického kontinentu. Svoji rozlohou je přibližně dvakrát větší než Česká republika, zatímco počet obyvatel je víceméně totožný. To samozřejmě způsobuje řidší hustotu zalidnění, která se činí 62 ob./km2. Obyvatelstvo tvoří v drtivé většině Arabové, arabština je současně úředním jazykem. Spíše než angličtinou se zde domluvíte s francouzštinou, neboť Tunisko je bývalou francouzskou kolonií (do 60.let 20.století) a dodnes se francouzština využívá v obchodním styku. Náboženstvím je v 99% majoritě tradičně islámské.

Podnebí a počasí

Poloha v severní části Afriky činí z Tuniska atraktivní oblast pro turisty nejen v letních sezónách. Přestože během celého roku země nenabízí tropické teploty, rozšiřuje tak svoji klientelu o různé typy cestovatelů, nejen tedy relaxační turisty. Ve vnitrozemí převládá kontinentální podnebí s výraznějšími změnami teplot v letních a zimních měsících, avšak v turistických destinacích se setkáme již se středomořským klimatem. Nejvyšší průměrné teploty v srpnu dosahují na hranici 30°C. Z jihu a jihovýchodu vane horký vítr ze Sahary, který s sebou přináší velká vedra. Blízká vzdálenost k rovníku způsobuje, že sluneční paprsky osvětlují pláže až 12 hodin denně. Zároveň však dochází k rychlejšímu stmívání. Deštivé dny přicházejí začátkem září a pokračují až do třetího měsíce v následujícím roce. Pro milovníky památek se hodí především období podzimu, stejně tak jako pro návštěvu největší pouště světa Sahary.

Jídlo a pití

Máte-li rádi kořeněná a pálivá jídla, pak právě turecká kuchyně bude vaší oblíbenou. Častou příměsí pokrmů je červená pasta zvaná harissa. Směs z chilli papriček, česneku, olivového oleje a římského kmínu je velmi pálivá, tak buďte patřičně opatrní. Turecká kuchyně je poměrně rozmanitá a pestrá. Kuchaři si velmi zakládají na čerstvých ingrediencích, používají ve velké míře koření a stejně tak nezapomínají na ovoce a zeleninu, podávanou vždy jako dezert. Místní specialitou jsou pečené chlebové placky, které jsou nabízeny jak v hotelích, restauracích, tak také přímo na ulicích. Kuskus je v páře připravovaná krupice z pšenice, jež je následně dochucena kousky masa, zeleninou a kořením. Ochutnejte také „tuniský chléb pouště“ – datle. V porovnání se zakoupenými v České republice, jsou čerstvé a výrazně chutnější. Mezi tuniskými nápoji oceníte především neochucenou vodu s nízkým obsahem kyseliny uhličité, která jednak účinně uhasí vaši žízeň a jednak shladí ústa od pálivých pokrmů. Osvěžující se také zelený čaj mathé. Přidává se velké množství cukru a čerstvé lístky máty.

Dovolená

Jednou z vůbec nejoblíbenější turistických destinací je ostrov Djerba. Najdete tu nádherné písečné pláže, na které svítí slunce po celý rok i perfektně situované hotely s nadstandardními službami. Můžete vyzkoušet velmi oblíbený sport golf, anebo širokou paletu vodních sportů či nezapomenutelnou jízdu na velbloudu.

Pokud cestujete za historií, pak zvolte severní část Tuniska. Od starověku přes celý středověk až po novověké kolonizátory lákala severní oblast pozornost Římanů, Byzantinců, Turků, Arabů i Francouzů. Čeká na vás světoznámé Kartágo, Antoniovy lázně, punský přístav či mys Bon s byzantskou pevností Kerkouane.
Dáváte-li přednost přírodě, pak jih země je určitě tou pravdou volbou, která vám otevírá dveře do jiného světa. Nekonečnou pouští, saharskými oázami, kaktusy, ale i velbloudy budete provázeni na každém kroku. Při severní části Tuniska najdete bujnější vegetaci, zátoky i skalní štíty.

Oblast severního Tuniska Tabarka je perfektní místo pro amatérské potápěče. Oblastí prochází korálový pás, kde najdete unikátní podmořskou faunu a flóru.

Fotogalerie

Oáza Chebika na Sahaře - Autor: neuveden Datlová palma (datlovník) - Autor: neuveden Čaj s cedrovými oříšky - Autor: neuveden Ojja tradiční tuniské jídlo - Autor: neuveden

Fotky od uživatelů

Nahrajte vaši fotografii z dovolené. Získáte 20 Tbodů.

Vložit vlastní fotografii +

Autor:
Popisek:
Fotka:

Další fotky okolí

Zatím nejsou evidovány žádné fotky okolí.

Komentáře k místu

Podělte se o vaše zkušenosti nebo zážitky s ostatními. Získáte 10 Tbodů.

Přidat komentář +

Jméno:
Text:
Zatím žádné komentáře.