Portugalsko

Portugalsko
Toto místo navštívilo 0 uživatelů.
Byl(a) jsem zde
Zde také naleznete

Madeira

Portugalsko obecně

Malá země s velkým srdcem na západním mysu celé Evropy – to je Portugalsko 21. století. Napříč celou historií se země úspěšně snažila hrát roli významného evropského hráče s celosvětovým přínosem a neméně o to usiluje i v posledních letech. Nutno říci, že v mnohém své cíle dozajista naplňuje. Portugalsko čerpající bohatých zkušeností ze své minulosti totiž ani dnes nepřestává hledat a rozvíjet své silné stránky a naplňuje tak poselství svých dávných hrdinů.

Geografické informace

Portugalská republika, ve středověku známá jako Portucale, leží v jihozápadní části Evropy a společně se Španělskem, jediným hraničním státem, se dělí o Pyrenejský poloostrov. Západní a jižní část země je omývána Atlantským oceánem. Rozloha země, včetně portugalského souostroví Azory a Madeira, činí 92 391 km2. Počet obyvatel se pohybuje na hranici 11ti milionů, většina v důsledku historického středověku vyznává katolickou víru. Hlavním a zároveň největším městem je Lisabon, který se pyšní jedněmi z vůbec nejstarších historických památek v celé Evropě.

Podnebí a počasí

Území Portugalska leží v subtropickém pásu, který zajišťuje příznivé klimatické podmínky po celý rok. Pobřežní oblasti jsou značně ovlivňovány teplými proudy Atlantského oceánu. Ve vnitrozemí jsou výraznější teplotní výkyvy mezi létem a zimou, na druhou stranu v letních měsících se zde vyšplhá teplota o poznání výše. Srážky přicházejí z východního Atlantiku především v zimních měsících. Hornatý sever se vyznačuje mírným a vlhkým podnebím, rovinatý jih je oproti tomu více suchý a podnebí se tak více přibližuje typicky subtropickému. Průměrné letní teploty na pobřeží Portugalska se pohybují okolo 25°C, teplota moře činí příjemných 21°C.

Jídlo a pití

Říká se, že Portugalci utratí za potraviny celou polovinu svého rozpočtu. Možná i v důsledku toho se portugalská kuchyně rozšířila do takové rozmanitosti, možná, že tomu nepřispěly jen vlny imigrace z Afriky, Jižní Ameriky a Asie. Přímořský stát se tradičně věnuje rybolovu a z mořských živočichů dokáže připravit vynikající speciality. Národním jídlem je bacanou, tedy treska připravovaná na více jak 300 způsobů. Populární pochutinou jsou také sardinky. Z dalších specialit nezapomeňme na makrely, carapau alimado. Můžete zkusit také tuňákové bifteky anebo chobotničky. Ze sladkého doporučujeme ochutnat Pastel de nata, lahodný krém skrývající se v košíčku z lístkového těsta.

Portugalci jsou velmi hrdí na svoji tradiční kávu, kterou si nemohou odpustit ani jediný den v týdnu. Posezení s přáteli u šálku je vždy jednou z nejpříjemnějších chvil celého dne.

Dovolená

Portugalské pobřeží o délce téměř 1000 km je tvořeno jak přírodními útesy s intenzivními mořskými vlnami, tak písčitými malebnými plážemi s malými vlnkami pro rodinnou dovolenou. Provincie Algavre je jednou z nejvyhledávanějších lokalit v Portugalsku právě díky velmi rozvinutým turistickým službám (poznávací zájezdy, vodní sporty, denní a večerní show, příjemní recepční i číšníci,…) a nádhernými písečnými plážemi. Pobřežní přístavy jsou zaplněné desítkami jachet, které denně vyplouvají na širé moře. Mezi nevýznamnější letoviska patří krásné přímořské město Faro, město mořského hradu Albufeira a živá destinace Lagos.

Téměř dvě třetiny rozlohy zabírající provincie Alentejo je místem mnohých historických památek starých více než tisíc let. Celoevropský význam má nejen kromlech poblíž hory Almendres. Jedná se o téměř sto monolitů – kamenů uspořádaných do tvaru elipsy.

Do Portugalska si můžete jet také zalyžovat, hojně navštěvovaná jsou zimní střediska zejména v pohoří Serra de Estrela (tzv. Pohoří hvězdy), a to v období mezi lednem a březnem.

Fotogalerie

Zatím nejsou evidovány žádné fotky ve fotogalerii.

Fotky od uživatelů

Nahrajte vaši fotografii z dovolené. Získáte 20 Tbodů.

Vložit vlastní fotografii +

Autor:
Popisek:
Fotka:

Další fotky okolí

Zatím nejsou evidovány žádné fotky okolí.

Komentáře k místu

Podělte se o vaše zkušenosti nebo zážitky s ostatními. Získáte 10 Tbodů.

Přidat komentář +

Jméno:
Text:
Zatím žádné komentáře.